Wdniach 5-9 grudnia 2016 r. w różnych lokalizacjach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się akcja rejestrowania potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku kostnego. „Helpers’ Generation”, bo taką nazwę nosiło wydarzenie, spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów i wykładowców uczelni, ale także wśród osób niezwiązanych z placówką. Dzięki akcji baza Fundacji DKMS powiększyła się o 126 potencjalnych dawców. Producent farb i chemii budowlanej marki Primacol, firma Unicell Poland, był jednym ze sponsorów przedsięwzięcia.

Akcja rejestrowania potencjalnych dawców trwała pięć dni. Wolontariusze byli przez ten czas dostępni w pięciu różnych budynkach należących do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Fot. Magdalena Misiura

Dawcą mógł zostać każdy pomiędzy 18 a 50 rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów, bez wyraźnej nadwagi. Sama rejestracja, wbrew często i błędnie powtarzanym opiniom, jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego.

-Pięć dni, pięć różnych lokalizacji i aż 126 potencjalnych dawców – cieszy się Magdalena Misiura, koordynatorka akcji. Naszym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorego na białaczkę na świecie, ale wiemy że to bardzo złożony proces, dlatego każdy zarejestrowany jest bardzo ważny. Jeśli choć jedna z tych nowych osób zostanie dawcą realnym, będzie to ogromny sukces. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć Helpers’ Generation. Wspólnie ratujemy ludzkie życia, bo mamy to w genach!

Fundacja DKMS istnieje na świecie od 1991, a w Polsce o 2008 roku.

To niezależna organizacja non-profit, która posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 8 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 970 tysięcy potencjalnych dawców. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.