Niezwykle miło nam poinformować, że już po raz trzeci wspieramy organizację konkursu Technotalent 2018. Tym samym nieustannie promujemy pomysły młodych, zdolnych ludzi. Dzięki temu zgłoszone przez nich projekty ponownie są oceniane w specjalnej kategorii Inspiracje, w której największą uwagę zwraca się na odkrywcze i inspirujące rozwiązania z pogranicza designu, architektury, sztuki i techniki. Do wygrania w konkursie jest łącznie aż 51 tys. PLN oraz nagrody specjalne.

Przyjmowanie zgłoszeń do udziału w tegorocznej edycji konkursu Techntalent trwało do 22 października. Każdy z projektów został umieszczony w jednej z sześciu kategorii konkursowych (Technika, Biznes, Wyzwanie Społeczne, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018 i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018) oraz we wspomnianej już, specjalnej kategorii Inspiracje 2018. Następnie kapituły poszczególnych kategorii konkursu, złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji wspierających przedsięwzięcie szczegółowo oceniły zgłoszone projekty i wyłoniły po pięciu finalistów w każdej grupie.

Autorzy wybranych prac będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu przed właściwą dla danej kategorii Kapitułą podczas spotkania finałowego, które odbędzie się już 26 listopada. Wówczas każdy uczestnik nie tylko szczegółowo przedstawi swój pomysł, ale też odpowie na postawione przez członków komisji pytania. Na tej podstawie zostaną wyłonieni zwycięzcy i przyznane wyróżnienia. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej Gali Finałowej Konkursu, która odbędzie się 11 grudnia 2018 roku w Białymstoku.

W skład Kapituły Kategorii Inspiracje weszli:

  • Maciej Aronowicz, Specjalista ds. PR w firmie Unicell Poland, Przewodniczący Kapituły,
  • Aleksander Asanowicz, Dziekan Wydziału Architektury PB,
  • Rafał Roskowiński, polski artysta malarz, ojciec współczesnego polskiego muralizmu, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu, doktor sztuk pięknych, wykładowca akademicki,
  • Przemysław Sieńko, muzyk oraz autor ilustracji, obrazów i prac z pogranicza rysunku, malarstwa i streetartu. Wiele lat samodzielnie rozwijał swój warsztat, czerpiąc z różnorodnych technik i tematów. W 2016 r. uczył się rysunku u białostockiego artysty Grzegorza Radziewicza, w 2017 r. odbył staż w szkole artystycznej CHAPITO w Lizbonie. PRAKTIS w swoim dorobku ma również cztery albumy muzyczne z gatunku rap oraz dziesiątki featuringów. Był członkiem białostockiej formacji ALU BAMBU PIKCZU.
  • Zuzanna Dominów, menedżer w platformie Homebook,od 2003 roku zawodowo spełnia się w branży wyposażenia wnętrz, pracowała w magazynach wnętrzarskich, ale od 6 lat związała swoje życie z Internetem, wielka fanka realizacji projektów polskich architektów/projektantów/designerów, zwolenniczka powrotu tradycyjnego rzemiosła i „drugiego życia” budynków,
  • Krzysztof Kiziewicz, urodzony rok po ogłoszeniu stanu wojennego, absolwent cyfr 01010101011, z zamiłowania filmowiec, breakdancowiec [WHSB].

Technotalent 2018 to piąta, jubileuszowa edycja największego konkursu wyłaniającego młode talenty w regionie północno-wschodnim. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z tej części Polski. Uczestnikami mogą być uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału w konkursie mogli się zgłaszać indywidualnie lub zespołowo, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów. W tegorocznej edycji, podobnie jak w ubiegłym roku, konkurs wsparły trzy największe uczelnie wyższe w Białymstoku: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Politechnika Białostocka.