W dniach 2-8 czerwca br., po raz pierwszy w Wasilkowie odbył się Plener malarski studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Grupa 12 młodych artystów, pod okiem Rafała Roskowińskiego, namalowała mural, który swoją treścią nawiązuje zarówno do herbu Wasilkowa, jak i do mulitkulturowości regionu.
Mural to wypadkowa pomysłów przedstawicieli różnych środowisk. Tematyka pracy została wstępnie nakreślona podczas kilku spotkań Rafała Roskowińskiego z Burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim i przedstawicielami firmy Unicell Poland, producenta farb i chemii budowlanej marki Primacol. Następnie, wraz z początkiem stycznia bieżącego roku, Roskowiński rozpoczął cykl zajęć z malarstwa ściennego na Wydziale Artystycznym UMCS. Studenci przez kilka miesięcy pracowali nad projektem muralu.
Plener malarski był zwieńczeniem wspomnianych zajęć i rodzajem zaliczenia przedmiotu, a każda z 12 malujących osób ma swój element w ostatecznym projekcie. W centralnym punkcie muralu znajduje się łoś z herbu miasta, a następnie wokół pojawiają się rozmaite wariacje na jego temat. Podlasie to region styku czterech kultur, dlatego w pracy znalazły się też elementy graficzne nawiązujące do katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu. Dodatkowo dzieło jest parafrazą ikony, stąd zastosowanie farb w kolorze złotym oraz nasyconych czerwieni.
Wybór miejsca też nie był przypadkowy.
Rafał Roskowiński już w zeszłym roku namalował pierwszy mural w Wasilkowie. Wówczas pomalowana została ściana Urzędu Miejskiego, a tematyką dzieła była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wtedy też narodził się pomysł, aby właśnie w Wasilkowie organizować raz do roku Plener malarski ze studentami. Tegoroczny Plener jest więc początkiem pewnego cyklu, w wyniku którego Wasilków ma się stać rozpoznawalnym na mapie Polski miastem murali.
-Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować ten Plener – mówi Rafał Roskowiński. Bardzo lubię przyjeżdżać do Wasilkowa i uważam, że to doskonałe miejsce do stworzenia całej kolekcji murali. Mój pomysł spotkał się z aprobatą zarówno ze strony Władz miasta, jak i przedstawicieli firmy Unicell Poland. Wasilków to miasto, w którym produkuje się farby, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby te farby zaistniały w świadomości mieszkańców właśnie w taki sposób. Co do samego Pleneru to chciałbym bardzo pochwalić studentów, z którymi pracowałem. Ich kreatywność i zaangażowanie dawało się odczuć na każdym etapie prac. To wspaniałe doświadczenie dla każdego z nas.
Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się w czwartek (08.06.17) o godzinie 13.00.
W wydarzeniu, oprócz twórców dzieła, wzięli udział: Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wasilkowie – podmiotów współodpowiedzialnych za organizację Pleneru, Zarząd firmy Unicell Poland, producenta farb i chemii budowlanej marki Primacol, profesor UMCS Adam Skóra, który dokonał analizy naukowej muralu oraz przedstawiciele mediów i mieszkańcy Wasilkowa.
Doktor Rafał Roskowiński, ojciec chrzestny polskiego muralu, wykładowca akademicki i oficjalny ambasador farb marki Primacol.
Jako jeden z pierwszych artystów w Polsce zajął się szeroko pojętym Street Art.’em. Jego prace można spotkać w całej Polsce oraz w wielu miastach europejskich (np. Kaliningrad, Kiszyniów, Bukareszt). Jako pierwsza osoba w Polsce obronił tytuł doktorski na podstawie namalowanego muralu pt. „Unia Lubelska”. Roskowiński jest też twórcą i wykonawcą największego na świecie muralu historycznego, który znajduje się w Legionowie i zajmuje powierzchnię ponad 2 tysięcy m.kw. Tytuł dzieła to „1050 lat chwały polskiego oręża”. Artysta w swojej twórczości porusza głównie wątki historyczne (jest m.in. autorem słynnego na cały świat muralu z Papieżem Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą, który znajduje się w Gdańsku), ale nie obce są mu również wątki przyrodnicze, społeczne i literackie.