Fot. Fundacja Technotalenty

11 grudnia 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się Gala Finałowa Konkursu Technotalent 2018. Podczas uroczystości Zarząd Fundacji Technotalenty i zaproszeni goście uhonorowali zwycięzców i projekty wyróżnione. Jedną z nagród specjalnych w konkursie były Inspiracje 2018. Ufundowali ją i wręczyli przedstawiciele naszej firmy. Łączna pula wręczonych nagród wyniosła 51 000 PLN.

Do konkursu Technotalent 2018 łącznie wpłynęło 168 zgłoszeń, spośród których nagrodzono 10 projektów. Uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace w siedmiu głównych kategoriach: Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Biznes, Technika i Wyzwanie Społeczne, Najlepszy projekt uczniowski. Dodatkowo, po raz trzeci z rzędu, przyznano nagrodę w kategorii specjalnej – Inspiracje 2018, której fundatorem jest firma Unicell Poland.

Do finału Konkursu Technotalent 2018 zakwalifikowało się po pięć projektów w każdej z kategorii. 26 listopada br. autorzy mieli możliwość zaprezentowania ich przed komisjami a następnie, podczas spotkań zamkniętych, wybrano zwycięzców i nadano wyróżnienia.

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej nagrodę główną otrzymał projekt o nazwie „Crowler – pełzak rehabilitacyjny” autorstwa Eweliny Brzozowskiej. W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Zdobyły je: grupa „Cerber Morosport CMS-05” oraz „Wstawacz” autorstwa Jana Godlewskiego.

W kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku tytuł otrzymał projekt o nazwie „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów” autorstwa Urszuli Czyżewskiej.

W kategorii Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nagrodę otrzymały Ilona Zaręba i Joanna Stelmaszewska za projekt o nazwie „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem”.

W kategorii Technika nagrodę główną otrzymał „Crowler – pełzak rehabilitacyjny” Eweliny Brzozowskiej, a wyróżnienie „Nowoczesny rower elektryczny” pomysłu Damiana Orzechowskiego i Bartłomieja Ostrowskiego.

W kategorii Biznes zdobywcą nagrody głównej został projekt „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności” autorstwa Konrada Andrzejuka i Szczepana Milewskiego, a wyróżnienie otrzymał „Crowler – pełzak rehabilitacyjny” Eweliny Brzozowskiej.

Kapituła kategorii Wyzwanie społeczne jednogłośnie zdecydowała się nagrodzić krzesło terapeutyczne o nazwie „Wstawacz” autorstwa Jana Godlewskiego.

Za Najlepszy projekt uczniowski uznano projekt „Smart Senior” autorstwa Jakuba Kozłowskiego i Konrada Horczaka.

W kategorii specjalnej Inspiracje 2018 nagrodę główną w wysokości 3000 PLN otrzymał projekt o nazwie „Krzesło Kutimo”, jego pomysłodawcami i wykonawcami są Rafał Trzeszczkowski i Tomasz Białobrzewski. Laureaci zbudowali specjalne krzesło, które ma w nas wykształcić właściwe nawyki, a konkretnie zmusić do częstszego wstawania w pracy, co będzie miało zbawienny wpływ na nasze kręgosłupy. Zdecydowaliśmy się nagrodzić akurat ten projekt, bo: porusza palący problem cywilizacyjny (wady postawy), wprowadza świeżość w kwestii projektowania i użytkowania, ma jasno nakreśloną funkcję społeczną i pomimo tego, że wymaga jeszcze sporych nakładów pracy i udoskonaleń, jak najbardziej inspiruje.

Technotalent 2018 to już piąta edycja największego konkursu talentów w regionie północno-wschodnim. Ze względu na jubileusz, przyznano także trzy nagrody dodatkowe. Otrzymali je: Zespół PHOTON ENTERTAINMENT Sp. z o.o. za skuteczną komercjalizację projektu studenckiego, Jan Godlewski za efektywne łączenie design’u i techniki oraz Ewelina Brzozowska za determinację i progres projektu.

Celem przedsięwzięcia Technotalent jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z tej części Polski. Uczestnikami mogą być uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do udziału w konkursie mogli się zgłaszać indywidualne lub zespołowo, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów.