30 września br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Aleksander Kossakowski i Krzysztof Wasilewski, paraolimpijski duet sponsorowany przez markę Primacol, spotkali się z uczniami klas sportowych. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii #bezograniczen.

Sportowcy opowiedzieli o swoich osiągnięciach i startach na międzynarodowych zawodach sportowych najwyższej rangi. A także o swoim życiu, treningach, współpracy na linii niewidomy biegacz-przewodnik, walce z przeciwnościami, mierzeniu się z chorobą oraz o tym, jak to jest być niewidomym, profesjonalnym sportowcem. Dodatkowo odpowiedzieli na wszelkie pytania uczniów oraz przekazali koszulkę startową na lokalną aukcję charytatywną.

Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie i nie chcemy, aby nasze działania kończyły się na prowadzeniu biznesu – mówi Zuza Dominów, Marketing Manager w firmie Unicell Poland, producenta farb i chemii budowlanej marki Primacol. Współpraca z duetem Kossakowski & Wasilewski Team jest tego potwierdzeniem. Kampania #bezograniczen to przede wszystkim spotkania z inspirującymi ludźmi. Na tej podstawie chcemy udowadniać, że każdy cel można zrealizować, bez względu na miejsce pochodzenia czy życiowe ograniczenia. Aleksander jest niewidomy, a mimo to został wspaniałym sportowcem. Unicell to rodzinna firma z niewielkiego Wasilkowa, a jednocześnie jesteśmy częścią międzynarodowego koncernu Flügger Group, jednego z wiodących producentów farb i chemii budowlanej w Europie. Ważne są marzenia i realizacja – to chcieliśmy przekazać uczniom podczas spotkania.

Po zakończeniu rozmowy sportowcy udali się na szkolną bieżnię, na której przeprowadzili trening biegowy dla uczniów. Każdy miał też możliwość spróbowania swoich sił w biegu z zasłoniętymi oczami, będąc prowadzonym przez przewodnika.

Cieszę się, że doszło do takiego spotkania w naszej szkole – mówi Anna Fidurska, Dyrektor SP im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Szkole z tradycjami lekkoatletycznymi, szkole, która promuje sport i zajmuje czołowe miejsca w lekkiej atletyce. Jest to dobra okazja, aby pokazać młodzieży, że tak naprawdę ograniczenia są tylko w naszej głowie i wszystko jest możliwe jeśli tylko potrafimy te ograniczenia przezwyciężyć. Myślę, że to spotkanie jest cennym doświadczeniem dla naszej młodzieży i pokazuje, że pomimo niepełnosprawności można osiągać sukces i spełniać marzenia. Jest to także okazja do tego aby uczyć się współpracy, zaufania, tolerancji, a to są wartości o których tak często zapominamy, a które są podstawą tego, by być dobrymi, pięknymi wewnętrznie ludźmi.

Aleksander Kossakowski to polski niepełnosprawny lekkoatleta. Kiedy miał sześć lat wykryto u niego barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, które doprowadziło do utraty wzroku. Pomimo tak znaczącej dysfunkcji postanowił zająć się sportem, a konkretnie biegami. Pierwsze treningi zaczął jeszcze w czasie nauki w gimnazjum. Od 2015 roku z powodzeniem startuje w wielu prestiżowych zawodach o zasięgu międzynarodowym. Aleksander, w związku z tym, że widzi jedynie 1% tego, co zdrowe oko, biega z przewodnikiem. Od 2018 roku na stałe współpracuje z Krzysztofem Wasilewskim. Wspólnie tworzą duet o nazwie Kossakowski & Wasilewski Team.

Największe sukcesy zespołu:

-I miejsce na dystansie 1500 m i III miejsce na dystansie 5000 m na Mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 roku,

-III miejsce na dystansie 1500 m na Mistrzostwach Świata w Dubaju w 2019 roku,

-I miejsce na dystansie 5000 m i III miejsce na dystansie 1500 m na Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy w 2021 roku.

-Start na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio (2021).

 

Fot. Tomasz Markowski