100największych zwycięskich bitew w historii naszego kraju – to temat muralu, który od połowy września bieżącego roku powstaje na murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie. Powierzchnia obrazu przekracza 2000 m2 (750 m długości i 3 m wysokości), więc jest to bez wątpienia największy mural historyczny w Europie, a być może i na świecie. Autorem pomysłu i współtwórcą dzieła jest Rafał Roskowiński, oficjalny ambasador farb marki Primacol. Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Legionowo oraz producent farb i chemii budowlanej marki Primacol.

Mural ma upamiętnić największe bitwy, jakie Państwo Polskie stoczyło przez ostatnie 1050 lat.

Fot. Dominika Sykus

Najstarsze sięgają jeszcze czasów Mieszka I, natomiast najnowsze traktują o współczesnych misjach pokojowych naszych wojsk. Przy każdej podana jest data, miejsce oraz pokazani są żołnierze biorący w niej udział. Artysta zwraca dużą uwagę na szczegóły, dlatego umundurowanie, rodzaj broni oraz np. ordery są pieczołowicie odtwarzane i typowe dla każdej z epok.

Dlatego artysta stara się wskazać najważniejsze szczegóły!

Dokładne przedstawienie aż 100 bitew i charakterystycznych dla nich motywów nie jest prostą sprawą i nawet 2000 m2 nie są wystarczające. Dlatego artysta stara się wskazać najważniejsze szczegóły oraz zawrzeć w obrazie takie symbole i ciekawostki, które jednoznacznie skojarzą się z konkretnym wydarzeniem. Warto też zwrócić uwagę na technikę, w której mural jest malowany.
Celowo wybrano styl komiksowy, aby nadać obrazowi jak najbardziej współczesną formę, zawrzeć poszczególne elementy oraz zainteresować możliwie najszersze grono odbiorców, również tych młodych.

-To zdecydowanie największy i najbardziej wymagający mural, jaki kiedykolwiek malowałem – mówi Rafał Roskowiński, autor dzieła. Codziennie musimy radzić sobie z wieloma trudnościami, a ze względu na porę roku także kapryśną pogodą, która często przeszkadza w malowaniu i negatywnie wpływa na stan zdrowia naszej załogi. Ale jestem bardzo szczęśliwy, że realizujemy to przedsięwzięcie i obecnie wykonaliśmy już ponad połowę pracy. Ten mural naprawdę robi wrażenie i w trakcie prac co chwila spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o farbach marki Primacol, które po raz kolejny już doskonale sobie radzą w trudnych warunkach. Po więcej szczegółów zapraszam na naszego vloga pt. „750 metrów chwały”, na którym dwa razy w tygodniu zdaję relację z prac i opowiadam o poszczególnych bitwach. Vlog dostępny jest w serwisie Youtube.com

Ministerstwo Obrony Narodowej

Partnerami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Legionowo oraz firma Unicell Poland, producent farb i chemii budowlanej marki Primacol i Luxdecor. Rozmowy poprzedzające powstanie muralu trwały od maja bieżącego roku. Na początku września odbyły się konsultacje społeczne, w trakcie których przedstawiono trzy odrębne projekty i wybrano jeden. Rozmach i złożoność dzieła wiążą się z tym, że realizacja potrwa około dwóch miesięcy. Mur został wstępnie przygotowany pod koniec września, a pierwszą kreskę postawiono 12 września. Oficjalne otwarcie ma się odbyć 11 listopada, podczas oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.