10listopada 2016 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, oficjalnie odsłonięto największy w Europie mural historyczny. W uroczystości udział wzięli m.in.: Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski i Starosta Powiatu Legionowskiego Robert Wróbel. Dzieło namalowano farbami marki Primacol, a za projekt i realizację był odpowiedzialny Rafał Roskowiński, oficjalny endorser marki.
„1050 lat chwały polskiego oręża” – taki oficjalny tytuł nosi mural, który mieści się na murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie.
Fot. Dominika Sykus, Maciej Aronowicz
Dzieło upamiętnia 100 największych bitew, jakie Państwo Polskie stoczyło od panowania Mieszka I do czasów współczesnych. Opowieść zaczyna się od Chrztu Polski (966 r.) i Bitwy pod Cedynią (972 r.), a kończy na misjach pokojowych z udziałem naszych wojsk. Każde z wydarzeń jest przedstawione w możliwie najbardziej szczegółowy sposób – oprócz daty i sylwetki dowódcy dużą uwagę zwrócono na charakterystyczne dla danej epoki elementy umundurowania, rodzaj broni, ordery czy konie. Z drugiej strony niemożliwe było zawarcie pełnego opisu prezentowanych bitew, dlatego artysta skupił się na najbardziej wymownych ciekawostkach. Bardzo dobrze to współgra z techniką, jaką namalowano dzieło. Mural stworzono w stylu komiksowym, który jest idealnym rozwiązaniem do prezentacji symbolicznych motywów.
To było ogromne wyzwanie na wielu płaszczyznach!
-Bardzo się cieszę, że mural namalowano farbami marki Primacol – mówi Bartłomiej Sawulski, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju w firmie Unicell Poland. To wydarzenie bez precedensu – nikt wcześniej nie podjął się malowania na takiej powierzchni i nie sądzę, żeby szybko komuś udało się coś takiego powtórzyć. Co prawda na świecie jest wiele pomalowanych murów, ale żaden nie ma konkretnego konceptu i wymowy historycznej. To było ogromne wyzwanie na wielu płaszczyznach, trzeba było się zmierzyć z przeciwnościami – czasem, pogodą, złośliwością rzeczy martwych czy wreszcie zdrowiem, a jednocześnie dopiąć wiele odrębnych elementów. To nie był przecież najlepszy moment do malowania muralu, szczególnie w październiku pogoda nie rozpieszczała i praktycznie nieustannie padało. Ale Rafał doskonale poradził sobie ze wszystkim, a nasze farby wytrzymały. Dlatego w tej chwili patrzę na ten mur z jeszcze większą radością.
Oficjalne odsłonięcie muralu zgromadziło wielu gości. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu Miasta Legionowo, Starostwa Powiatu Legionowskiego, Rafał Roskowiński i członkowie Gdańskiej Szkoły Muralu. Każdy z przemawiających bardzo chwalił inicjatywę i determinację stron odpowiedzialnych za powstanie muralu. Akcja odbiła się bardzo szerokim echem w mediach. Relacje zarówno z etapów malowania, jak i samego otwarcia przeprowadziły czołowe polskie stacje telewizyjne, gazety i serwisy internetowe. W oficjalnym otwarciu liczny udział wzięli również mieszkańcy Legionowa i uczniowie tamtejszych szkół. Wiele osób zgodnie twierdziło, że mural jest doskonałym miejscem na przeprowadzenie niekonwencjonalnych lekcji historii i takowe na pewno będą się odbywały. Samo wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i przybrało formę militarno-rodzinnego pikniku. Poza zwiedzaniem muralu zorganizowano również wystawę pojazdów policyjnych i wojskowych (w tym dwa sprawne czołgi T-72). Na miejscu obecne były różne służby mundurowe oraz grupy rekonstrukcyjne, z którymi można było swobodnie porozmawiać i zasięgnąć wiedzy na temat ich funkcjonowania. A zwieńczeniem całości była wojskowa grochówka, której starczyło dla wszystkich.
„750 metrów chwały”
Na koniec kilka faktów. Powierzchnia obrazu przekracza 2000 m2 (750 m długości i 3 m wysokości), więc jest to największy mural historyczny w Europie, a wszystko wskazuje na to, że też na świecie. Do przygotowania i pomalowania ściany zużyto około 800 litrów farby, którą laboratorium marki Primacol specjalnie stworzyło do tego celu. Rafał Roskowiński relacjonował poszczególne etapy realizacji dzieła i opowiadał też o niektórych bitwach na vlogu, który uruchomiono specjalnie na tę okazję. Vlog nosi tytuł „750 metrów chwały”, a wszystkie jego odcinki dostępne są w serwisie YouTube i cieszą się sporo uwagą użytkowników. Dodatkowo zgromadzono bardzo pokaźny materiał zdjęciowy dokumentujący przebieg prac, z którego docelowo ma powstać album pamiątkowy oraz gra planszowa. Urząd Miasta Legionowo zapowiedział, że z wiadomych powodów zamierza zgłosić mural do Księgi Rekordów Guinnessa. Obraz znajduje się na części muru okalającego Narodowe Centrum Kryptologii – dotychczas szary, żelbetowy mur odpychał i straszył, obecnie zachęca i zwraca uwagę. Mur zlokalizowany jest bezpośrednio przy linii kolejowej relacji Warszawa-Trójmiasto. Pasażerowie wszystkich pociągów widzą go jak na dłoni. W planach jest pomalowanie drugiej części muru – od strony osiedli mieszkalnych. Ministerstwo Obrony Narodowej również zamierza w bliskiej przyszłości zrealizować kolejne wielkopowierzchniowe murale. Partnerami przedsięwzięcia opisywanego są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Legionowo oraz firma Unicell Poland, producent farb i chemii budowlanej marki Primacol i Luxdecor.