W dniach 1-10 czerwca br., w Wasilkowie odbył się II Plener malarski studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Siedmioro młodych artystów pracowała pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego i stworzyło mural, którego tematyka skupia się wokół jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Identycznie, jak w zeszłym roku mural stanowi połączenie pomysłów przedstawicieli różnych środowisk. Tematyka pracy została wstępnie nakreślona podczas kilku spotkań Rafała Roskowińskiego z Burmistrzem Wasilkowa Mirosławem Bielawskim i przedstawicielami firmy Unicell Poland, producenta farb i chemii budowlanej marki Primacol. Następnie, wraz z początkiem stycznia bieżącego roku, Roskowiński rozpoczął cykl zajęć z malarstwa ściennego na Wydziale Artystycznym UMCS. Studenci przez kilka miesięcy pracowali nad projektem muralu. Plener malarski był zwieńczeniem wspomnianych zajęć i rodzajem zaliczenia przedmiotu, a każda z siedmiu malujących osób ma swój element w ostatecznym projekcie. W centralnym punkcie muralu znajduje się postać Józefa Piłsudskiego. Marszałek otoczony jest przez osoby, które miały istotny wpływ na odzyskanie niepodległości. Są więc żołnierze i politycy: Tadeusz Kościuszko, Romuald Traugutt, Józef Bem, Wincenty Witos, ale także literaci: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, a przedstawicielką świata nauki jest Maria Skłodowska-Curie. Bohaterowie malowidła są pokazaniu wśród jasnych i żywych kolorów. Część zdobień stanowią m.in. kwiaty, co jest celowym i przemyślanym zabiegiem. Jubileusz odzyskania niepodległości to temat powszechnie eksponowany. Ideą autorów było z jednej strony jak najlepsze uczczenie tego wydarzenia, a z drugiej pewne odcięcie się od typowej dla niego konwencji. Mural jest więc pełen symboli, ale nie mówi wprost. Mieści osoby, które na różny sposób miały udział w walce o niepodległość Polski, ale nie ma wydźwięku martyrologicznego. Jest kolorowy, przyjazny, nawiązuje do współczesności, a jednocześnie nie odcina się od historii. Artystom zależało na pozytywnym gloryfikowaniu dziejów Polski. Wyszli z założenia, że odzyskanie niepodległości to temat, z którego należy się przede wszystkim cieszyć i te pozytywne emocje zawarli na ścianie. Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się w poniedziałek, 11 czerwca.

– Już trzy lata temu narodził się pomysł, aby właśnie w Wasilkowie organizować raz do roku Plener malarski ze studentami – mówi Rafał Roskowiński. Tegoroczny, II Plener jest więc kontynuacją cyklu, w wyniku którego Wasilków ma się stać rozpoznawalnym na mapie Polski miastem murali. Bardzo się cieszę, że takie wydarzenia mają miejsce właśnie tutaj, bo przez te kilka lat współpracy z marką Primacol Wasilków stał mi się bardzo bliski. Lubię tu przyjeżdżać i malować, a murale powstają naprawdę piękne.

Doktor Rafał Roskowiński, ojciec chrzestny polskiego muralu, wykładowca akademicki i oficjalny ambasador farb marki Primacol. Jako jeden z pierwszych artystów w Polsce zajął się szeroko pojętym Street Art.’em. Jego prace można spotkać w całej Polsce oraz w wielu miastach europejskich (np. Kaliningrad, Kiszyniów, Bukareszt). Jako pierwsza osoba w Polsce obronił tytuł doktorski na podstawie namalowanego muralu pt. „Unia Lubelska”. Roskowiński jest też twórcą i wykonawcą największego na świecie muralu historycznego, który znajduje się w Legionowie i zajmuje powierzchnię ponad 2 tysięcy m.kw. Tytuł dzieła to „1050 lat chwały polskiego oręża”. Artysta w swojej twórczości porusza głównie wątki historyczne (jest m.in. autorem słynnego na cały świat muralu z Papieżem Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą, który znajduje się w Gdańsku), ale nie obce są mu również wątki przyrodnicze, społeczne i literackie.